Breakfast at the Diner

On a beautiful summer weekend morning, after a busy week, we usually go to breakfast at a local diner. That is, under normal circumstances, when there isn’t a global pandemic.
In order to bring a bit of normalcy to our weekly routine, I made what the husbankid loves to order for breakfast. Breakfast chicken fajitas with scrambled eggs and fruit. Here’s the recipe.
INGREDIENTS FOR CHICKEN FAJITAS
1 lb of chicken breast or thighs, sliced
1 small onion, sliced (julienned)
1 bell pepper (whatever color you like or mixed), sliced (julienned)
1 garlic clove, minced
1 teaspoon of salt
1/4 teaspoon of black pepper
~OPTIONAL INGREDIENTS~
1/2 teaspoon of ground chili powder
1/8 teaspoon of cumin (or just a pinch)
1 medium tomato cut into 8-10 wedges
DIRECTIONS
In a large wok or sautée/frying pan/skillet add bell peppers, onions, garlic and a pinch of salt. Soften the onions and peppers for about 3-5 minutes on medium heat. Add chicken and additional seasonings over the chicken and cook until chicken is not pink anymore, about 5 minutes. Add tomatoes and cook for another 2-3 minutes.
Serve with fruit, scrambled eggs sprinkled with cheese, and toast or pancakes.
ENJOY!
Let’s look at it as A Bean Counter.
At a diner, this dish runs about $15 per person. Add tax, tip, and sometimes, other fees, and you will have paid $20+ per person. For a family of 4, the total cost can easily get to $80-$100, if you add drinks.
At home, the cost is significantly lower. Here’s the breakdown:
1 lb of chicken $2.99/lb (much cheaper when on sale)
1 small onion $0.35/each
1 bell pepper $0.99/each
1 tomato $0.99/each
1 garlic clove $0.25/each
Seasonings about $0.25 to $0.50
8 egg for omelet $2.00
Fruit is about $1.00
Bread or pancakes $1.00
Grand total for a diner style breakfast for 4, without sales prices, discounts, or coupons, is a whopping…drum roll…$10.00. When chicken goes on sale for $0.97/pound, eggs are $0.69/dozen, bell peppers are 3 for $1.00, and tomatoes are home grown during the summer, your actual coast can decrease significantly to just below $5.00 to feed 4 people!!!
ENJOY your FOOD and your MONEY!
Actual cost of this meal was about $3.25 because I did not serve bread or pancakes and everything was purchased on sale.
Difficulty: Easy
Cost: $3.25 for entire meal
Servings: 4
Time: 15-20 minutes

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment